Перші, ще не професійні, жіночі команди в кіберспорті з’явилися майже одночасно з чоловічими. Але тривалий час жінки в кіберспорті залишалися рідкістю, навіть у фанатському середовищі їх було не більше 10%. Проте за останні п’ять років намітилися значні зміни: все більше жіночих команд і все більше прихильниць кіберспорту. В Україні з’явилася зіркова команда NAVI Javelins. Про те, що відбувається з жіночим кіберспортом і чому він має значення – читайте далі.
Історія жіночого кіберспорту
Жінки завжди привертають увагу. Частково з цієї причини їх не завжди сприймають серйозно. Перші аматорські жіночі кіберспортивні команди виникли в 1972 році паралельно з чоловічими. Але коли йшлося про більш професійний рівень, виникало звичне відставання, пов’язане передусім з тим, що чоловічі команди викликали більше довіри у спонсорів.
У 2004 році була створена одна з перших популярних жіночих кіберспортивних команд Frag Dolls. Незважаючи на те, що дівчата демонстрували хороші результати, їх все ж таки частіше сприймали як маркетинговий проєкт і не давали можливості професійно розвиватися.
Повернення до «жіночого питання» сталося лише кілька років тому. У 2020-х все більше компаній і організацій почали звертати увагу на жінок у кіберспорті та навіть створювати проєкти, спрямовані на їх підтримку і розвиток. Проте відставання і в кількісному, і у фінансовому плані все ще значне. Якщо головні чоловічі турніри пропонують призові фонди на рівні кількох мільйонів доларів, то жіночі турніри не завжди досягають сотень тисяч.
Експерти однозначно заявляють про необхідність і важливість розвитку жіночого кіберспорту і доволі переконливо аргументують свою позицію.
Чому важливий жіночий кіберспорт
Незважаючи на те, що причин для розвитку світового жіночого кіберспорту значно більше двох, все ж умовно їх можна поділити на дві традиційні групи: соціальні та економічні.
Щодо соціальних причин все просто: жіночий кіберспорт йде пліч-о-пліч з ідеями рівності та інклюзії. Сучасній культурі розвинених країн притаманний акцент на рівних можливостях. А кіберспорт, як не дивно, добре розвивається у передових країнах світу і, поряд з класичним спортом, є орієнтиром і маяком.
Економічні причини не такі ідеалістичні, але ще більш зрозумілі. По-перше, наявність жіночих команд відкриває перспективи для збільшення аудиторії. Очікується, що зростання аудиторії відбуватиметься з одночасною зміною її структури, коли представників обох статей буде паритетна кількість. Це, в свою чергу, відкриє нові можливості для спонсорів.
За останні п’ять років активного розвитку жіночого кіберспорту кількість прихильниць у світі досягла 30% від усієї аудиторії – на противагу 5-10% у попередні періоди. Одночасно зросли і доходи команд від продажу брендованої продукції — не секрет, що жінки охочіше витрачають гроші на улюблене хобі.
Жіночий кіберспорт в Україні
Незважаючи на те, що український кіберспорт розвивається своїм шляхом, жіночий напрямок слідує світовим трендам з поправкою на масштаб. Українських кіберспортсменок небагато: на 100 чоловічих команд припадає близько 5-7 жіночих. Насамперед це пов’язано з нестачею фінансової підтримки. Інвестори віддають перевагу вкладенню грошей у менш ризиковані чоловічі команди. А йдеться про значні суми. На етапі створення кіберспортивної команди необхідно від $50 тисяч, і ще до $30 тисяч потрібно на щомісячне утримання.
Практично єдиним інвестором, який наважився почати розвивати жіночий напрямок у кіберспорті, наразі є Максим Кріппа. Йдеться про створення на базі кіберспортивної організації NAVI жіночої команди з Counter-Strike — NAVI Javelins. Максим Кріппа став власником NAVI у 2022 році. Як повідомляють представники організації, перехід Максима Кріппи у новий статус (раніше він був інвестором) відбувався на основі договору, розтягнутого у часі. Контракт передбачав виконання Максимом Кріппою низки зобов’язань, на це пішло від 3 до 4 років.
Цікаво, що отримання Максимом Кріппою статусу бенефіціарного власника збіглося у часі зі створенням жіночої команди NAVI Javelins. Точно невідомо, чи було це пунктом договору або однією з перших ініціатив Максима Кріппи як власника. Проте команда не тільки була створена, але й уже продемонструвала гідні результати на міжнародних турнірах.
У NAVI заявляють, що при створенні жіночого складу команди переслідувалися такі ключові цілі: підтримка жіночого кіберспорту, визнання жінок-гравців та розширення аудиторії. Загалом, це ті ж ключові цілі, що й у глобальному кіберспорті.
Слід зазначити, що такий глобальний підхід до вирішення завдань властивий як NAVI, так і управлінському стилю Максима Кріппи. Видно, що Максим Кріппа поставив собі за мету вивести організацію на топові позиції, якщо не у світі, то в регіоні. Доказом цього може слугувати не тільки NAVI Javelins, а й створена вже за Максимом Кріппою Академія NAVI, яка займається підготовкою молодих гравців.
Висновки
Розвиток жіночого кіберспорту — це наступний етап у розвитку світового електронного спорту. Очевидні тренди на збільшення жіночої аудиторії та кількості жіночих команд продовжуватимуть розвиватися в найближчі роки. Україна, завдяки зусиллям таких інвесторів, як Максим Кріппа, слідує загальним світовим правилам і трендам. Враховуючи, що кіберспорт загалом має великий потенціал зростання та доходності, у тому, щоб український кіберспорт вийшов на топові позиції, зацікавлені не лише окремі організації, але й держава загалом. Хотілося б бачити більше державної підтримки, але в сучасних умовах це малоймовірно. Залишається сподіватися на приватних інвесторів та меценатів.